środa, 30 maja 2012

Wstęp do polerki


Ceramiczne przedmioty wykonane ręcznie, można polerować na wiele sposobów. Postaram się o tym więcej napisać w kolejnych postach. Obrazki zamieszczone poniżej wypolerowałam jedynie kamykiem lub metalową łyżką. Po wypaleniu na biskwit, nałożyłam wosk pszczeli.








poniedziałek, 28 maja 2012

Kuchnia Słowian


Nie jest to książka stricte ceramiczna, ale polecam ją wszystkim tym, którzy interesują się kulturą kulinarną naszych przodków i sami lubią poeksperymentować w kuchni.

Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji z zakresu garncarstwa, między innymi jakich naczyń używano do przygotowywania potraw, jak budowano piece chlebowe itd. Załączono również - dla gotowych poeksperymentować kulinarnie przy ognisku - odtworzone doświadczalnie receptury pożywienia dawnych Słowian. Można więc spróbować samemu uwędzić mięso lub ryby, bądź też ugotować zupę w kociołku albo odważyć się na upieczenie własnego chleba pod glinianym koszem lub przygotowania podpłomyków na metalowej misie. Jak dla mnie świetna zabawa i zdecydowanie lepszy pomysł na spędzenie wolnego czasu niż banalne grillowanie.

Hanna Lis, Paweł Lis 
Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…
Wydawnictwo: LIBRON
ISBN: 9788373968394









czwartek, 24 maja 2012

Jacqui Atkin






zdjęcia :  http://www.stonegate-gallery.co.uk

Ceramika Jacqui Atkin wywarła na mnie ogromne wrażenie i upływ czasu nie zmienił mojego zdania w tym względzie. Podziwiam staranność z jaką wykonuje swoje małe dzieła. Podoba mi się ich forma, kolory oraz motywy dekoracyjne.

Początkowo przewertowałam wszystkie książki, jakie ta pani wydała i bardzo często korzystałam ze wskazówek zawartych w nich. W końcu zdecydowałam się wybrać do niej na warsztaty ceramiczne, głównie po to, żeby lepiej poznać techniki prymitywnych wypałów. Ale wyszło tak, że przy okazji dowiedziałam się wielu innych rzeczy.

Książki Jacqui Atkin:

Handbuilt Pottery Techniques
Barron's Educational Series
ISBN-10: 0764126660
ISBN-13: 9780764126666

Pottery Basics
Barron's Educational Series
ISBN-10: 0764158422
ISBN-13: 9780764158421
przetłumaczona na język polski 
Podstawy ceramiki
Wydawnictwo Arkady
ISBN 9788321344645

250 Tips, Techniques and Trade Secrets for Potters
Barron's Educational Series
ISBN-10: 0764141163
ISBN-13: 9780764141164



poniedziałek, 21 maja 2012

Serwetnik







Serwetnik sprawdza się doskonale jako podstawka na podkładki do szklanek.



poniedziałek, 14 maja 2012

Liście




Motywy roślinne często przewijają się przez moje prace. Natura jest jednym z tematów, które mnie fascynują i do których nieustannie powracam.
Listki służą jako podstawki pod świece.


środa, 9 maja 2012

Koleżanka maselniczka





Wiele z moich skorup zadomowiło się już na dobre u przyjaciół i znajomych. Mam więc dobrą okazję rzucić na nie okiem, kiedy wpadam w odwiedziny do tego lub owego. Wraz z upływem czasu nabiera się dystansu do tego co się zrobiło. Są takie prace, które podobają mi się nadal, inne odkrywam na nowo i zastanawiam się, czy to aby na pewno ja jestem ich twórcą. Jest również wiele takich, które straciły cały swój urok w moich oczach. To niesamowite jak czas zmienia w nas sposób postrzegania rzeczy - bo przecież same rzeczy pozostają niezmienne ...



poniedziałek, 7 maja 2012

Dar nordyckich bogów



Runy - to nietypowa prośba mojej kuzynki. Ja swoją magiczną moc już im przekazałam, jeśli właścicielka doda jeszcze trochę od siebie, to kto wie co się może wydarzyć ...
Wykonane są z białej gliny, rowki poszkliwione na zielono.



piątek, 4 maja 2012

Podzielnica garcarska


Przyklejanie nóżek do naczynia w kształcie półkuli nie było sprawą łatwą, dopóki nie poznałam na warsztatach w Grancarni prostego narzędzia zwanego podzielnicą garncarską. 




Moje podzielnice wykonałam z tektury, a za pomocą cyrkla i ekierki podzieliłam je na równe części. Najlepsze byłby jednak wykonane ze sztywnego, ale równie lekkiego materiału.





Przyklejanie nóżek


Ustawiamy naczynie na kole lub toczku i za pomocą ostrego narzędzia zaznaczamy okrąg, który wskaże linię mocowania nóżek.



 Przykładamy podzielnicę i zaznaczamy miejsca mocowania nóżek.


Przyklejamy nóżki.


Kiedy nóżki trochę podeschną, ustawiamy na nich coś sztywnego, lekkiego i płaskiego zarazem (ja użyłam blaszanej pokrywki pudełka po czekoladkach), aby sprawdzić czy naczynie po odwróceniu będzie stało prosto.


Poziomicą sprawdzamy czy naczynie zachowuje pion (poziomicę ustawiamy kolejno między nóżkami 1,2; 2,3; 3,1)